AMERAUCANA TAVUK

“Adından da anlaşılabileceği gibi Amerika kökenli bir tavuk ırkı olan Ameraucana tavuk, mavi yumurta yapmasıyla ün yapmış ve son dönemde adından hayli söz ettiren tavuk ırkları arasında yerini almıştır.”

Ameraucana Tavuk Özellikleri

Ameraucana tavuk özellikleri noktasında hiç şüphesiz üzerinde durulması gereken ilk nokta; yumurta renginin mavi olması ve yumurtasının astım gibi birçok hastalığa iyi geldiğine inanılmasıdır.

Ameraucana tavuk ırkının yıllık yumurta verimine bakıldığında yaklaşık 160-210 bandında yumurta üretimi yaptığı görülür. Elbette yumurta sayısının üst ya da alt sınıra yaklaşması tamamıyla besicinin yeteneklerine bağlıdır. Uygun kümes şartlarında doğru yem tercihi ile beslenen Ameraucana tavuklarda yıllık yumurta sayısı üst sınıra yaklaşacaktır.

Özellikle yumurta tavukları ile kıyaslandığında hayli düşük kalan yumurta sayısı sebebiyle Ameraucana tavuk ırkının yumurta tavuğu olarak kullanılması söz konusu değildir. Özellikle son dönemde artan popülaritesi sebebiyle bu tarz bir eğilim oluştuysa da, besicilerin yüksek verimle çalışamayacağı aşikardır.

Çoğunlukla sakin bir yapıya sahip olan ve bu özelliği ile besiscilerin elini kolaylaştıran mavi yumurtacı tavukların gurk düşerek civciv çıkartma ihtimali hayli düşüktür ve Ameraucana tavuk ırkı optimum koşullarda bakılmadığı takdirde yavaş sayılabilecek bir büyüme hızına sahiptir.  Nitekim 22 ile 26 hafta arasında yumurta yapmaya baslayan tavuklarda bu sürenin öne çekilmesi yahut gecikmesi besicinin yeteneklerine kalmıştır.


Ürün Karşılaştır (0)


AMERAUCANA CİVCİV

AMERAUCANA CİVCİV

AMERAUCANA CİVCİV 7- 15 GÜNLÜK AŞILI , HOROZ TAVUK KARIŞIK ,HOROZ TAVUK ORANI YARI YA..

25,00TL

AMERAUCANA KULUÇKALIK ( DAMIZLIK ) MAVİ YUMURTA

AMERAUCANA KULUÇKALIK ( DAMIZLIK ) MAVİ YUMURTA

AMERAUCANA KULUÇKALIK ( DAMIZLIK ) MAVİ YUMURTA TÜRKİYE NİN HER YERİNE SÜNGER VİYOLLER İLE GÖND..

8,00TL

Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)